1257 0

Kiedyś twierdziłam, że portale społecznościowe, w tym Facebook, to zabawa, nie jest to narzędzie do tworzenia marki, a biznes bez tego działa równie sprawnie, i w żaden sposób istnienie na Facebooku nie przekłada się na sprzedaż. Okazuje się jednak, że Facebook ma moc, a kiedy dobrze się go pozna zdobędzie zasięg i stale go zwiększa, może stanowić bardzo ważne źródło napływu nowych klientów i budowy sieci informacji z tymi, których już masz.

Facebook może Ci pomóc w biznesie, ale musisz go poznać, nauczyć się i odpowiednio używać i wykorzystywać jego potencjał.

Zacznij od założenia swojego prywatnego profilu, żeby poznać mechanizm działania. Znam wielu opornych przedsiębiorców, którzy uważają, że Facebook nie jest dla nich, że nie potrzebują go, a wręcz unikają. Też byłam w tej grupie – myślałam, że nie potrzebuję profilu prywatnego, że istnienie na Facebooku tylko z marką moich salonów wystarczy. Teraz wiem, że posiadając swój własny profil nie jestem w tyle za nowinkami, świat Internetu idzie do przodu, a media społecznościowe rozwijają się tak szybko, że nadążamy za tym tylko dlatego, że informacja dociera do nas na bieżąco. Koniecznie załóż swój prywatny profil!

Współczesne społeczeństwo nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dostępu do Internetu, a portale społecznościowe stały się pierwszym narzędziem komunikacji między ludźmi. Również współczesna reklama, świat mediów i marketingu zaczął doceniać moc social media, a naprzeciw ich pomysłom wyszli twórcy – choćby Facebooka dając możliwość stworzenia firmowych fanpage’y, stron produktów i usług. Skoro więc większość naszego życia przeniosła się do sieci, dlaczego nie wykorzystać mocy portali społecznościowych przy prowadzeniu własnego biznesu?

Klika ważnych zasad, które pozwolą Ci uniknąć błędów i wykorzystać pełną moc Facebooka:

1. Najistotniejsze jest zaznaczenie w tym miejscu różnicy między profilem prywatnym, a publicznym, czyli w tym wypadku profilem Twojej firmy, a własnym. Należy zwrócić uwagę na charakter i kontekst zamieszczanych na nim zdjęć czy treści. Profil na Facebooku jest narzędziem do komunikacji z klientem i służy rozwojowi Twojego biznesu. Nie zaśmiecaj go prywatnymi informacjami, to nie służy dobrze profesjonalnemu wizerunkowi Twojej marki.

Prywatne zdjęcia, posty, które nie są merytoryczne i nie wnoszą nic do Twoich relacji z klientem, zaśmiecanie strony głównej zbyt wieloma informacjami, linkowanie muzyki z YouTube bez większego celu – tego unikaj. Klienci chcą Twojego produktu lub usługi, a nie zapędów melomańskich i stosu zbędnego spamu.

2. Koniecznym jest dobre zdefiniowanie grupy odbiorców do jakiej chcemy trafić.

3. Należy wyznaczyć osobę odpowiedzialną za zajmowanie się social media. Ważne jest aby publikowane przez Twoją firmę treści, wychodziły spod ręki jednej, góra dwóch osób. Komunikacja jest wtedy spójna, prowadzona w jednym stylu.

Sam rozeznaj się w niuansach Facebooka – możesz poprosić o wsparcie osobę która będzie prowadziła fanpage, ale to Ty wiesz o swojej firmie najwięcej, a Facebook powinien być prowadzony przede wszystkim zgodnie z Twoją wizją.

4. Prowadź statystyki i badaj, co dzieje się na Twoim profilu w sieci. Wykorzystuj narzędzia jakie daje Facebook – sam zlicza ilość nowych polubień, zasięg postów i zamieszczanych reklam.

Może się okazać, że Twoja grupa oddanych klientów tak często odwiedza Twój firmowy fanpage, że zbędne jest opłacanie reklam – statystyki pokażą Ci, ile osób wyświetliło Twoje posty, jaki był zasięg informacji i zaangażowanie odbiorców. Cenna informacja, to także statystyki polubień – czy rosną, czy spadają, ile osób rezygnuje ze stałej subskrypcji Twojego fanpage.

Oto kilka interesujących profili firm na Facebooku:

https://www.facebook.com/ZiajaPolska

– choć jakiś czas temu nie zachwycił mnie poziom obsługi, na Facebooku Ziaja dba o profesjonalizm publikowanych treści

https://www.facebook.com/tkliwinihilisci?fref=ts

– ciekawa strona, która w ciągu zaledwie kilku miesięcy przyciągnęła rzeszę fanów – spójna i bardzo jednolita grafika, spójna treść, estetyka…

https://www.facebook.com/pages/myomy/110105745707657?fref=ts

– gastronomia inaczej! Polecam bardzo fajnie prowadzony fanpage

Daj się zaskoczyć możliwościom, jakie daje Facebook, docieraj do ludzi i nawiązuj interakcje – nawiązuj i utrzymuj nie tylko prywatne znajomości (o te dbaj w realu!), ale przede wszystkim buduj kontakty biznesowe! Odpowiadaj na wiadomości, kontaktuj się z przedsiębiorcami, którzy prowadzą podobne biznesy, a mają swoje firmowe profile na Facebooku. Jest to też dobra platforma do nawiązywania współpracy, poszukiwania nowych koncepcji rozwoju.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: