MAM ZA MAŁO KLIENTÓW!

Współczesny klient jest po pierwsze wygodny, jego potrzeby są często bardzo konkretne, a dodatkowo każdy klient chce, by Twój produkt lub usługa zaspokoiły jego wymagania ekspresowo i kompleksowo. Przedsiębiorcy bardzo często zapominają o jednej istotnej zasadzie – analizowaniu potrzeb rynku i dostosowywaniu biznesu do potrzeb klienta. Koncentrując się na produkcie, usłudze, całej otoczce własnego biznesu gubią coś co jest najistotniejsze – klienta. Dlatego nagle okazuje się, że biznes jest, owszem, ale klientów brak.

 

Od czego zacząć? Od najbardziej podstawowej rzeczy – stwórz profil swojego klienta i pomyśl, czego potrzebuje, czego oczekuje, a później zaimplementuj to w swoim biznesie.

 Zacznij od…

Podstawą jest zaplanowanie strategii i wyznaczenie standardów obsługi klienta w Twojej firmie. Choć może wydać Ci się to dziwnym, skoro klientów masz niewielu, to zaufaj mocy „poczty pantoflowej”, zaczaruj klienta, który przychodzi do Ciebie, a nowi, którym poleci Twój produkt czy usługę sami się pojawią! Moc polecenia jest bardzo duża i niesie ze sobą pierwiastek zaufania klienta do oferowanych przez Ciebie produktów czy usług. Poleca, bo jest zadowolony. Zastanów się, jakich ludzi zatrudniasz, jak odnoszą się do klientów, jaką atmosferę budują i jak w konsekwencji prezentuje się strategia Twojej firmy. Jako przedsiębiorca powinieneś wiedzieć, że najważniejsza jest pasja i motywacja do kontaktu z klientem.

Obserwuj, jak działają inne firmy, ucz się od najlepszych. Ci, którzy wdrożyli w swoich biznesach rozwiązania skupiające zainteresowanie klientów są świetnym przykładem i godnym polecenia jest korzystanie z tego, co ktoś już przetestował i uznał za świetne. Obserwuj biznesy, a nie skupiaj się wyłącznie na sobie i swojej firmie. Zza biurka niewiele widać, wyjdź  więc do ludzi, pytaj, rozmawiaj, dyskutuj, proś o opinię i reklamuj swój produkt czy usługę wszędzie tam, gdzie się da.

Przyjrzyj się, jak działają giganci w USA: sieć kawiarni Starbucks postawiła na prosty mechanizm – zamówienie jest podawane przez miły personel, na kubeczku wypisane jest imię zamawiającego, a atmosfera ma przypominać o przyjemności picia kawy w gronie przyjaciół. Wystrój kawiarni, kolorystyka, układ stolików – wszystko ma ogromne znaczenie w procesie budowania u klienta obrazu naszej firmy. Liczy się nie tylko produkt, ale także doświadczenie obcowania z nim, pierwsze i kolejne, które odczuwa nasz klient.

Firma Apple poszła o krok dalej – twórcy marki postawili na wysoką jakość obsługi w połączeniu z przyjaznym prowadzeniem klienta krok po kroku i odsłanianiem przed nim tajników wiedzy o specyfice produktów. Edukacja, która jest wpisana w projekt Apple’a, pozwala klientowi poczuć się „zaopiekowanym” merytorycznie. Apple rozwiązuje problemy, intuicyjne instrukcje obsług dostępne on-line, eksperci w salonach, ekspresowy serwis – to buduje w świadomości klienta markę i doświadczenie solidności firmy.14