Biznes nie jest Twoim dzieckiem
Co zrobić, aby nasz biznes nie zbankrutował?
Popełniłam live z ekspertką od osobistych finansów – Dominiką Nawrocką kobietaipieniadze.pl.
Dominika wyłożyła kawę na ławę; nawet byłam trochę zszokowana jej bezpośredniością i zdecydowaniem.
Poniżej opowiem Wam o kilku podstawowych zasadach, które wybrzmiały podczas naszego spotkania.
Wskazówka nr 1
Wskazówka nr 2
Wskazówka nr 3
Wskazówka nr 4
Uwaga! BIZNES NIE JEST TWOIM DZIECKIEM. Ratuj swoją rodzinę, czyli nie ratuj biznesu z prywatnych pieniędzy. W pierwszej kolejności zabezpiecz swoją rodzinę. Nie zadłużaj się dodatkowo. Nie zaciągaj zobowiązań na kartach kredytowych, bo nie wiadomo, kiedy ponownie zaczniesz generować przychody.
Wskazówka nr 5
Jeżeli zatrudniasz pracowników, którzy nie generują przychodów i dla których teraz nie masz pracy, oblicz, jakiej wielkości są to obciążenia, i podejmij trudną decyzję o rozstaniu (z myślą, że gdy wszystko wróci do normy, ponownie nawiążesz z nimi współpracę). Jeżeli unikasz podjęcia tej decyzji, Twój biznes może zbankrutować, a oni nie będą mieli dokąd wrócić.
Wskazówka nr 6
Może warto przeanalizować zawieszenie działalności? Sprawdź, czy nie lepiej zawiesić działalności, a po izolacji – odwiesić i działać ponownie.
Tu znajdziesz zasady dotyczące zawieszania działalności – przeanalizuj wszystkie za i przeciw.
Wskazówka nr 7
Jest ryzyko, ale są też możliwości. Historia zna wiele przypadków, gdy wizja upadku i źle prosperujący biznes stały się podwaliną czegoś nowego, innego, o czym przedsiębiorca nigdy by nie pomyślał, gdyby nie kryzysowa sytuacja.
Howard Schultz musiał zamknąć kilkaset kawiarni sieci Starbucks, aby zmienić i poprawić obsługę klienta.
Klaus Märtens, właściciel marki Dr. Martens, był lekarzem. Po tym jak nabawił się kontuzji kostki, przerobił podeszwy ciężkiego wojskowego obuwia, które nosił, a które tylko pogłębiało jego uraz. Ku jego zaskoczeniu buty pokochały gospodynie domowe, potem nosili je listonosze, skinheadzi, a nawet papież.
To pokazuje, jak różne zmiany przechodzi organizacja w zależności od rynku, okoliczności, ale też kryzysu, który może nastąpić.
Dlatego głowa do góry! Pamiętaj, że kryzys to nie tylko zagrożenia, lecz także szanse. Nie popadaj w otchłań smutku i rozpaczy, bo nie zauważysz tych szans.
Tu możesz obejrzeć mój wywiad z Dominiką Nawrocką. Przygotuj się na mnóstwo pozytywnej energii:
Tu możesz pobrać darmowy PDF:
Zarządzenie kryzysowe w biznesie w dobie pandemii