Jak działa algorytm TikToka? Czy to dobra platforma do promocji biznesu?

Słyszysz: „TikTtok” – i myślisz: „Nie…!”. Bo kojarzysz tę platformę jedynie z tańcami i wygłupami. Raport GetHero pokazuje, że czasem ludzie spędzają tam nawet 56 minut dziennie.

W dobie pandemii TikTok się rozwija. Kiedy ludzie nudzą się w domu, łatwe, szybkie i zabawne treści zabijają czas i bawią. Czasem szokują, czasem wzbudzają emocje – a to już wystarczy, żeby odbiorca został na dłużej.

 

Jak to się dzieje?

Jak działają algorytmy TikToka, że treści, które Ci wyświetlają, pochłaniają Cię bez reszty?
Dlaczego tak szybko można się wybić na TikToku?

 

Algorytm TikToka uczy się Ciebie, Twoich preferencji i liczy, analizuje, na jakim temacie się zatrzymujesz, jakie filmy oglądasz, co klikasz, co oglądasz ponownie, co udostępniasz, co lajkujesz, do czego wracasz – i na tej podstawie w specjalnej zakładce „Dla Ciebie” podsuwa filmiki, które mogą Cię zainteresować.

 

Czy masz wpływ na to, co wyświetla Ci TikTok?
Tak.

 

Po pierwsze nie zatrzymuj się na głupotach i zabawnych filmach, jeżeli nie chcesz ich oglądać.

Po drugie możesz kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu aplikacji i wybrać opcję „Nie interesuje mnie” – i po robocie, algorytm nie będzie więcej wyświetlał Ci podobnych treści.

 

Algorytm  TikToka uczy się Twoich preferencji i za każdym razem dopasowuje się do zmian, których dokonujesz.

 

Gdy zastanawialiśmy się nad kupieniem psa, zaczęłam na TikToku klikać w filmy prezentujące określoną rasę. Mimo że potem zmieniliśmy zdanie, filmiki z psami nadal mi się wyświetlały. Zaczęłam szybko je skrolować, nawet się na nich nie zatrzymywałam, więc algorytm przestał mi je pokazywać.

 

Algorytm TikToka ciągle się uczy i bada, co oglądasz.

 

Dlaczego jest to ważne z perspektywy posiadania konta biznesowego?

TikTok przyporządkowuje filmy do zakładki „Dla Ciebie” na podstawie preferencji użytkowników. Nie liczą się same hasztagi ani modna muzyka; najważniejsze jest, aby treści interesowały Twoich odbiorców.

 

A co z viralem?
Jak zrobić Viral na TikToku?

Viral zdecydowanie podbija statystyki, zwiększa zasięg i pomaga zatrzymać tych, którzy Cię odwiedzili. Są specyficzne rodzaje filmów, które szczególnie przypadają do gustu użytkownikom i tak się tworzą Virale.

 

Gdy ustawiasz reklamę w Google Ads, płacisz za X kliknięć – również od osób, które nie dokonały zakupu. Nie jesteś zadowolony, bo zależy Ci na konwersji.

TikTok jest takim darmowym Google’em – może za darmo wyświetlić film, który promuje Twoją markę, ale Twoją rolą jest użytkownika TikToka zmienić w klienta.

 

Możesz to zrobić, gdy masz opracowaną odpowiednią strategię działania na TikToku.

Bo zarabiają tylko te firmy i konta, które posiadają strategię.
A te, które nastawiają się jedynie na zabawę, trendy i virale, nie biorąc pod uwagę konwersji, nie będą osiągały dobrych wyników – mimo wielu wyświetleń.

 

TikTok stwarza możliwości, ale – jak każdą platformę społecznościową – trzeba go zrozumieć, polubić, przetestować, a potem zaangażować się w działania.

 

Ważny jest cel prowadzenia konta.
Na czym naprawdę Ci zależy?

Przedsiębiorcy często gubią cel, dlatego nie są zadowoleni z wyników.

 

Przeprowadzam audyty kont na TikToku i zauważam, że w większości są popełniane te same błędy. Pomagam biznesom zrozumieć odmienność TikToka od innych platform.

Tik Tok ma ogromny potencjał dla biznesów, możesz dotrzeć do klientów,możesz sprzedawać wykorzystując TikTok .

Czy TikTok jest odpowiedni dla każdego biznesu ? Tak, ale nie dla każdego przedsiębiorcy!

 

Jeżeli temat jest dla Ciebie interesujący, tu zobacz, co dla Ciebie przygotowałam.