10 wskazówek, jak wykorzystać Instagram dla TWOJEGO biznesu. Sprawdź!

Często słyszę, że FB już nie ma zasięgów, a Instagram nie sprzedaje; że Instagram to zabawa i szkoda na to czasu.

Jednak żyjemy w takich czasach, w których jednym z bardziej skutecznych kanałów dotarcia do klienta są media społecznościowe. Instagram jest jednym z nich.

Jeżeli widzisz, że konkurencja i biznesy pokrewne – działające w tej samej lub podobnej kategorii – już tam są, nie czekaj, tylko opracuj strategię działań na Instagramie. „O nie! – powiesz. – Jeszcze mam prowadzić Instagram…?!”. Tak! Im szybciej zrozumiesz, co jest Ci potrzebne, tym szybciej będziesz miała efekty.

Prowadzisz salon kosmetyczny? IG to idealny kanał do promocji.
Szyjesz ubrania? Musisz być na IG!
Jesteś architektką lub oferujesz usługi wyposażenia wnętrz? Powinnaś poznać moc Instagrama!

Wielu przedsiębiorców próbuje działać na IG, ale robią to nieudolnie. Brak strategii komunikacji, brak zaangażowania, brak wiedzy, jak to robić, powodują, że się zniechęcają. Tym samym nie mają efektów, więc porzucają temat i twierdzą, że Instagram nie działa. Działa, ale trzeba umieć to robić.

Gosia Lammers www.gosialammers.com (pani profesor od Instagrama) mówi: „Najpierw muszą cię POZNAĆ, POLUBIĆ, ZAUFAĆ, żeby coś od ciebie kupili. Jeżeli tylko krzyczysz: »Kup! Kup! Promocja!«, to lipa! Nikt nie zareaguje na takie publikacje”.

Musisz być wiarygodna, dzielić się przemyśleniami, opowiadać historie, opowiadać o sobie i swojej firmie.

Opór wzbudza też niechęć do prowadzenia Instagrama, bo to wymaga czasu. Jeżeli jednak połączysz Instagram z FB, możesz tworzyć jedną treść i publikować ją na dwóch kontach jednocześnie.

Gdy stworzysz strategię dla swojego biznesu, tworzenie kontentu zajmie Ci po pół godziny maksymalnie trzy razy w tygodniu. Myślę, że warto.

Pamiętaj: na Instagramie muszą znaleźć się zdjęcia, które nie tylko przykują uwagę odbiorców, lecz także będą spójne z Twoją strategią, kategorią biznesu i treściami, które tworzysz.

Zawsze dobrze jest spojrzeć twórców, którzy mają duże zasięgi. Jak piszą? Jakich emotek używają- jak graficznie prezentują swoje treści? Ustal też hasztagi dla swojej kategorii biznesu. Raz dobrze wykonana praca przynosi zaskakujące efekty.

Podaję Ci przykładowe treści na Instagram biznesu usługowego – salonu kosmetycznego. Łatwo możesz je wykorzystać w swoim biznesie; chodzi o to, aby poczuć, jakie wpisy tworzyć na Instagram.

1. DAJ SIĘ POZNAĆ – PRZEDSTAW SIĘ.

Napisz, kim jesteś, czyli kto stoi za Twoim biznesem. Opowiedz, dlaczego założyłaś firmę (nie pisz, że Twój biznes powstał z pasji i że dostarczasz najlepszą jakość, bo wszyscy tak piszą). Zaskocz odbiorców. Zobacz moją notkę na Instagramie.

https://www.instagram.com/p/B8GOS_dpwBV/?igshid=7c6n6yes175j

2. PUBLIKUJ TREŚCI PRZYDATNE DLA TWOICH ODBIORCÓW.

Jeżeli prowadzisz salon kosmetyczny, opisuj np. najczęstsze kłopoty z cerą, błędy w demakijażu, podpowiadaj, jakie peelingi wybierać. Wpisy udostępniaj na InstaStory.

3. EDUKUJ.

Bezpiecznie i higienicznie – na co zwrócić uwagę w salonie? Podkreślaj, że korzystacie z jednorazowych narzędzi.

4. PUBLIKUJ OPINIE TWOICH KLIENTÓW.

Opracuj je graficznie i co jakiś czas wrzucaj na IG oraz InstaStory („Hura…! Dzisiaj taką opinię dostałyśmy…!”). Pamiętaj, żeby klientów prosić o opinie.

5. POKAŻ, KTO TWORZY TWÓJ ZESPÓŁ.

„Nasz dream team – czy już się spotkałyśmy?”.

6. „NOWOŚCI DO NAS PRZYJECHAŁY!”.

Pokaż, że jesteście na czasie, i napisz, co to oznacza dla klienta.

7. „SZKOLIMY SIĘ!”.

Pokaż, że podnosisz swoje kompetencje („Już niedługo pokażemy Ci nasz nowy produkt-torpedę!”).

8. BUDUJ POZYCJE EKSPERTKI.

„Zobacz, jakie zabiegi wykonujemy najczęściej”. Pokaż spis, listę i napisz dlaczego ..?

9. ANGAŻUJ I PYTAJ.

„Podpowiedz nam, co jest dla Ciebie najważniejsze podczas takiego zabiegu”.

10. POKAZUJ SWOJĄ PRACĘ.

Publikuj ładne zdjęcia z czynności dnia codziennego, pracy, przygotowania, picia kawy.


Już wiesz, że warto podjąć wyzwanie prowadzenia instagrama.
Otrzymałaś wiedzę, konkretne wskazówki, teraz tylko musisz zacząć robić.
Powodzenia!