UWAGA! WYPOWIEDZENIE! RATUNKU!

Dziś mam dla Was artykuł o pracownikach. Młodzi, wykształceni, mówi się, że zmienni i wciąż poszukujący nowych wyzwań. Zmieniają miejsca pracy może nie dlatego, że są niedojrzali do roli pracownika? Może powodem jest globalizacja, zmieniający się rynek, szeroki dostęp do wiedzy i chęć osiągnięcia czegoś więcej? Czy jako pracodawca potrafisz rozmawiać z pracownikami? Czy znasz ich plany i marzenia, pasje i chęć realizowania się? – koniecznie przeczytaj!

 

Twój zespół tworzy grupa fantastycznych ludzi. Twoi pracownicy są zdolni i ambitni, a ty uważasz, że dzięki swojej żyłce przedsiębiorcy, każdego dnia motywujesz ich do osiągania coraz lepszych wyników.

Jest poniedziałek. Do drzwi twojego gabinetu puka twój najlepszy pracownik. Ty z uśmiechem na twarzy witasz go i pytasz, co go do ciebie sprowadza, niczego nie podejrzewasz, bo dbasz o atmosferę pracy, nic nie zwiastuje, żeby ktoś chciał zrezygnować, a czytałeś w Harvard Business Review, że dbanie o poziom satysfakcji pracy pracownika ma kolosalne znaczenie. Nagle na twoje biurko ląduje wypowiedzenie, któremu najczęściej towarzyszy ogromne zdziwienie, a ty jak Leo Beenhakker w reklamie pewnego banku zadajesz sobie pytanie „Why?” i niestety nie zawsze odpowiedzą jest reklamowe „Money”.

Powodów, dla których pracownik chce odejść może być mnóstwo. Zbyt długie godziny pracy, brak docenienia, rozwoju czy szkoleń albo zero perspektyw funkcjonujące obecnie pod pojęciem „płaska struktura firmy”, ale są też czynniki niezależne od dobrego, czy złego zarządzania firmą, bo związane są z potrzeba rozwoju, zmian – a do takich potrzeb ma prawo każdy człowiek.

Jest wiele sposobów na to by uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji. Co powinieneś robić, jako pracodawca, a czego powinieneś unikać jak ognia?

Szanuj czas pracownika

Wystarczy najmniejszy pierwiastek złości, niezadowolenia czy nudy, aby twój pracownik zaczął się rozglądać za nowym miejscem pracy. Jeżeli raz czy dwa razy w miesiącu będzie musiał zostać dłużej w firmie to zapewne nic się nie stanie. Jeżeli natomiast stanie się to nawykiem jest to więcej niż pewne, że dojdzie do wniosku, iż nie jest to miejsce dla niego.

Pracodawcy często zapominają, że ich pracownik ma bliskich, przyjaciół czy rodzinę, z którymi chciałby spędzić wolne chwile. Okres od godziny 17 w piątek do godziny 9 w poniedziałek, powinien być czasem prywatnym nie firmowym, chyba że już na początku ustalicie inaczej, a zgoda jest obustronna.

Ewaluuj na bieżąco

Spotykasz się ze swoimi pracownikami twarzą w twarz i omawiacie krok po kroku, kolejne etapy wspólnej pracy. Niestety większość pracodawców spotyka się ze swoimi współpracownikami raz na rok lub pół, przy czym wspinają  się, jako dobrzy szefowie, na wyżyny elokwencji, żeby wytłumaczyć sytuację, która miała miejsce w styczniu i która zaważyła na tym, że w tym roku twój pracownik nie dostanie podwyżki czy awansu, bo błąd, który pracodawca dostrzegł pracownik powielał w kolejnych miesiącach. Dlaczego? Bo nie dostał informacji zwrotnej natychmiast, a pracodawca był zbyt daleko od zaistniałego problemu. Efektem takiej ewaluacji jest rozczarowanie, czyli dokładne przeciwieństwo tego, co jako pracodawca powinieneś chcieć osiągnąć. Spotkania nie raz na rok, czy raz na pół roku, ale…