Kiedy potrzebujesz mentora? 10 problemów w biznesie, z którymi Ci pomoże

W moim biznesie, na początku, mentorem był mój mąż. Pewnego dnia, kiedy powiedział mi wkurzony: “nie męcz mnie!” wiedziałam, że to koniec mentoringu rodzinnego. Dalej ciągnęłam sama, ale wiem i pamiętam, jak ogromnie było to ważne dla mnie, by mieć go obok. Często męczyłam go, upewniałam się, czy dobrze myślę, ciągle pytałam o zdanie i wiem, że to właśnie było wtedy dla mnie ważne i mega pomocne.

Teraz, kiedy spotykam na swojej drodze ludzi bardziej kompetentnych ode mnie, to chłonę ich wiedzę – jak to moja mama mawia: “słucham jak świnia grzmotu…”, czyli uważnie, z wybałuszonymi oczami – chociaż nie widziałam nigdy świni z wybałuszonymi oczami! Przecież istnieje nawet powiedzenie “małe świńskie oczka”. OK, trochę zboczyłam z tematu, ale już wracam do sedna.

Zebrałam się w sobie, żeby napisać Wam, jakie problemy w biznesie pomoże Wam rozwiązać mentor. Skąd wiem jakie? Bo prowadzę dużo mentoringów biznesowych i wiem, z jakimi problemami się zgłaszacie i jaki przełom w waszej świadomości powodują takie spotkania!

Zatem, kiedy naprawdę potrzebujecie mentora? 10 powodów, by dobrze się zastanowić, czy to nie jest ten właściwy moment! 

1. Kiedy jesteś zarobiony – czyli dużo obowiązków, a Ty biedaku już nie wiesz, za co się zabrać? Coś w stylu: wiem, że powinienem, wiem, że potrzebuję, wiem, że inni to robią!

Czego nie wiesz, żeby rozwijać biznes? Nie wiem co jest najważniejsze, nie wiem od czego zacząć. Nie wiem, na czym powinienem się skupić…

Najczęściej to właśnie słyszę, kiedy spotykam się na mentoringu biznesowym. Dlaczego to takie trudne dla przedsiębiorców? Bo nie mamy perspektywy, bo jesteś za blisko biznesu i nie widzisz czasami tego, co jest ważne, co go napędza, co powinieneś/powinnaś robić w pierwszej kolejności? Co wtedy robić? Zgłosić się do mentora, który tą perspektywę ma, który patrzy na Twój biznes z dystansu, który nie powie Ci “nie rób, jak nie czujesz, że powinieneś/powinnaś”, ale zapyta Cię o liczby, fakty i wtedy oczy Ci się tworzą, jak bardzo zaciągnąłeś hamulec, jak bardzo się myliłeś. I wiesz co  jest piękne? Że czasami należy zmienić focus, by efekt przyniósł przełom lepszy, niż rewolucyjne zmiany i inwestycje.

Następnym ważnym tematem-problemem we współczesnej biznesowej, internetowej rzeczywistości jest ten, kiedy…

2. Nie wiesz, jak skalować biznes?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której  masz produkt w offline – no niech to będzie przykład architekta… czy jego pracę można skalować? Na pozór nie, ale jednak tak. Tak,  jeżeli taką strategię przyjmie, to można zautomatyzować/skalować, choćby pozyskanie  klienta i ułożenie procesów – ich zautomatyzowanie! Jak? Zapisz się na mentoring, a dowiesz się! 

3.Kiedy jesteś przepracowany,  ale nie delegujesz, bo twierdzisz, że cię nie stać albo nie ma dobrych ludzi do pracy! 

To jest opowieść o mnie 5 lat temu. Ogarniałam magazyn, zamówienia, marketing, sama zatrudniałam, sama zwalniałam , kreowałam, aż się przepracowałam 🙂 Jeden z moich dużych błędów biznesowych i jeżeli tak jak ja, wpadłeś w tą pułapkę, to wiedz, że nie ty jeden! Mentor wyjaśni ci, jak to działa, jak sobie poradzić ze skutecznym zagłuszeniem mantry polskiego przedsiębiorcy, że: “nie da się i wszystko sam zrobię lepiej!”

4.Kiedy chcesz zmienić model biznesowy

Zgłaszają się do mnie przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić profil działalności, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać.  Wiem, to trudne, bo trzeba wyjść  mentalnie ze starego biznesu. A stary, doświadczony przedsiębiorca niestety nie ma świeżego spojrzenia, nie widzi tego procesu i nie ma big picture!  Przy tak ważnym procesie niezwykle potrzebne jest wsparcie doświadczonego przedsiębiorcy – niech to będzie twój mentor!

5.Kiedy masz za mało klientów i nie wiesz jak ich pozyskać…

Mój ulubiony temat, ponieważ na koniec niemal każdego prowadzonego przeze mnie mentoringu, okazuje się, że to skutek, a nie przyczyna.  Czyli analizujemy, omawiamy, sprawdzamy, a trupy wypadają z szafy! Brak bazy klientów, brak pracy na bazie, podejmowanie działań na podstawie swoich przeczuć, a nie konkretnych liczb i faktów – zapewniam cię, że jak do tej pory sam tego nie odkryłeś, to nie odkryjesz i nie zdiagnozujesz prawdziwej “choroby”,  która toczy twoją organizację i biznes. A na tą chorobę pomoże mentor!

6.Kiedy nie masz pomysłu,  jak skutecznie prowadzić social media

Kiedy dręczą cię pytania, czy prowadzić, czy nie prowadzić, to  taka zabawa nie przynosi klientów! Nie myśleć, a robić. “Facebook nie sprzedaje i rzucę to w cholerę!” – mówisz i myślisz? To potrzebujesz, jak wody do życia, spotkania z mentorem!

7.Kiedy nie umiesz pracować na bazie klientów

Gromadzisz dane, bo przeczytałeś, że tak należy robić, ale nie wiesz, jak to poukładać, zautomatyzować, jak pracować na tej bazie, aby przyniosła pieniądze? Aby klienci zgromadzeni zaczęli kupować od ciebie, jak ich zaktywizować?  – spotkaj się z mentorem i wspólnie przeanalizujcie biznes, stwórzcie ścieżki komunikacji i zaplanujcie ich kolejność.

8.Kiedy chcesz założyć biznes i przeanalizować swój pomysł

Decyzja o otwarciu biznesu, to jest absolutnie moment na weryfikację twojego pomysłu wspólnie z mentorem. Pomysły i założenia, jakie mają młodzi przedsiębiorcy są tak samo wspaniałe i kreatywne, jak i niebezpieczne. Ważna decyzja życiowa, ważna inwestycja, bez dwóch zdań, nie ma sie nad czym zastanawiać tylko pisać i zgłaszać się na mentoring.

9. Kiedy nie masz pojęcia/pomysłu, na czym jeszcze możesz zarabiać?

Sprzedajesz  kilka produktów, masz bazę klientów i czujesz podskórnie, że jakbyś dołożył produkt, to wartość i skala będzie większa. Obrót – zysk również, ale nie masz konceptu – pustka w glowie i nie możesz ruszyć z miejsca? Przedyskutuj , przeanalizuj to z mentorem!

10. Kiedy masz problem z ludźmi w twoim zespole.

Zdemotywowani i leniwi, jakość pracy mierna, a oni chcą tylko więcej zarabiać? To moment na przegadanie tego problemu z mentorem. Zapewniam Cię, że w tym przypadku zmiany musisz zacząć od siebie!

Gdzieś widzisz swój problem? Jakiś punkt styczny? Skoro tak – do mentora marsz!