CZY POKOLENIE Y JEST ROSZCZENIOWE?

Kiedy 12 lat temu, amerykański magazyn „AD Age” użył określenia „pokolenie Y” nikt nie spodziewał się, jak wiele kontrowersji narośnie wokół postaw prezentowanych przez pokolenie urodzone w latach 1989-2010.

Czym jest pokolenie Y – „pokolenie Milenium”, „generacja przełomu”, „pokolenie klapek i iPodów”, „generacja przełomu”? Czy to prawda, że są roszczeniowi i zuchwale patrzą w przyszłość, pewni, że świat stoi dla nich otworem, a przyszli pracodawcy będą kłaniali im się w pas, ściągając z głowy kapelusz przed ich możliwościami i umiejętnościami?

 

Uniwersytet of Hampshire przeprowadził kilka lat temu interesujące badania socjologiczne, biorąc pod lupę całą generację urodzoną po 1989 roku. Zbadano zarówno przedstawicieli społeczeństw postkomunistycznych, jak i np. pokolenie amerykańskiego wyżu demograficznego lat 80. I 90. XX w. Naukowcy zostali doprowadzeni do ciekawych wniosków…

#1 Y – przedsiębiorca, a może pracownik?

Pokolenie Y to generacja nowych szans i możliwości, których nie mieli ich rodzice i dziadkowie. Od początku  swojego życia wychowywani i kształtowani wg. praw wolnego rynku, bardzo chętnie zakładają własne biznesy, które dają im wrażenie pełnej kontroli nad życiem, dokonywanymi w nim wyborami. Są pewni sukcesu i w wielu ten sukces osiąga. Łatwo jednak ulegają swojemu apetytowi. Ci, którzy nie wybierają ścieżki przedsiębiorcy najczęściej pracują w korporacjach, gdzie szybko i intensywnie uczą się, budując swoją pozycję i awansując. Od przełożonych oczekują zadaniowości, kontroli, a bardzo często prowadzenia „za rękę”. Przedstawicieli pokolenia Y nie interesuje długofalowa stabilizacja i praca w jednej firmie, etat nie stanowi dla nich atrakcji samej w sobie, a kiedy zdobywają cenne ich zdaniem umiejętności – odchodzą i zmieniają orientację zawodową na inną, dającą nowe kompetencje. I choć są uznawani za pracowników nielojalnych, bo często zmieniają miejsce w życiu, to ich postawa jest imponująca. Mają dużą potrzebę bycia nieograniczonym w większości sfer życia. Czas wolny, praca z nienormowanym grafikiem, możliwość elastycznego dostosowywania swoich działań do aktulanych potrzeb, freelancerstwo – w tym Y się odnajduje i tego poszukuje. Wykształceni i wciąż szukający nowych wyzwań, dzięki swojej otwartości i tolerancji mogą budować silną pozycję gracza w danej branży, nawet kiedy warunki, które dyktują są mocno kontrowersyjne. Mają to, czego nie ma pokolenie X, pokolenie ich rodziców. Wprost mówią, czego oczekują od życia, my nazywamy to podejściem roszczeniowym, ale nie do końca tak jest.