CZY BIZNES MOŻE PROWADZIĆ KAŻDY?

Pamiętam, jak wiele lat temu zakorzenił się w naszym społeczeństwie obraz modelowego Polaka, taki jaki serwowała jeszcze wiele lat temu np. telewizja za sprawą seriali i wiem, że w niejednym polskim domu życie codzienne było jeszcze 20 lat temu całkiem inne od tego dzisiejszego. A wyglądało ono mniej więcej tak…

 

Mąż, głowa rodziny wracał do domu z pracy. Zawsze o tej samej porze przekręcał zamek w drzwiach a gromadka pociech razem ze swoją mamą oczywiście z szerokimi uśmiechami na twarzach witała go, strudzonego całym dniem spędzonym na budowaniu czyjegoś imperium. Nasz bohater 35 lat przepracował w tej samej firmie i  było dla niego oczywistym, że miejsca pracy często albo wcale się nie zmieniało, tak długo, jak nie zmuszały do tego klęska żywiołowa, czy inna apokalipsa zrównująca z ziemią jego cudowne miejsce pracy. Smutne? Prawdziwe? Takie polskie? Na szczęście to teraz obraz tak stary, że możemy go zostawić paleontologom. Z tym, że teraz motywacja do zmiany pracy, otwarcia własnego biznesu nie zawsze idzie w parze z szeregiem predyspozycji, jakie trzeba mieć, by to zrobić z sukcesem.

Na szczęście czasy zawodowej stagnacji już dawno minęły, a my żyjemy w bardzo dynamicznym świecie, który ma nam do zaoferowania bardzo wiele. Żyjemy w erze informacji, która jest dobrem bezcennym i co najważniejsze dostępnym dla każdego.

To właśnie dzięki informacjom, dostępowi do wiedzy z dowolnego miejsca na planecie Ziemia, wiemy, że każdy bez względu na wiek, rasę, płeć czy wykształcenie jest w stanie osiągnąć sukces i prowadzić własny biznes. Oczywiście określenie „każdy” jest tutaj dość ryzykowne, bo na predyspozycje do sukcesu w tak złożonym projekcie, jakim jest własny biznes ma wpływ wiele elementów. Oprócz tego chyba najistotniejsze jest to, co kieruje Tobą, że decydujesz się np. na porzucenie pracy na etacie i otwarcie swojej własnej działalności? Czy to, co zamierzasz zrobić jest rodzajem wyjścia awaryjnego, brzytwą, której chwyta się tonący, czy Twoją w pełni świadomą decyzją?

W ciągu roku powstaje w Polsce około 300 tysięcy nowych firm, na rynku pozostaje jedna na dziesięć – dziewięć bankrutuje w niecały rok od założenia. Statystyki oczywiście są jeszcze ciekawsze, bo oto na każdego Polaka, który faktycznie od słowa przechodzi do czynu i zaczyna biznes, przypada ogromna liczba takich, którzy mówią „dobra! W tym roku zaczynam biznes” i na tym ich przedsiębiorczość się kończy. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, zadaj sobie kilka istotnych pytań.