1196 0

Pamiętam, jak wiele lat temu zakorzenił się w naszym społeczeństwie obraz modelowego Polaka, taki jaki serwowała jeszcze wiele lat temu np. telewizja za sprawą seriali i wiem, że w niejednym polskim domu życie codzienne było jeszcze 20 lat temu całkiem inne od tego dzisiejszego. A wyglądało ono mniej więcej tak…

 

Mąż, głowa rodziny wracał do domu z pracy. Zawsze o tej samej porze przekręcał zamek w drzwiach a gromadka pociech razem ze swoją mamą oczywiście z szerokimi uśmiechami na twarzach witała go, strudzonego całym dniem spędzonym na budowaniu czyjegoś imperium. Nasz bohater 35 lat przepracował w tej samej firmie i  było dla niego oczywistym, że miejsca pracy często albo wcale się nie zmieniało, tak długo, jak nie zmuszały do tego klęska żywiołowa, czy inna apokalipsa zrównująca z ziemią jego cudowne miejsce pracy. Smutne? Prawdziwe? Takie polskie? Na szczęście to teraz obraz tak stary, że możemy go zostawić paleontologom. Z tym, że teraz motywacja do zmiany pracy, otwarcia własnego biznesu nie zawsze idzie w parze z szeregiem predyspozycji, jakie trzeba mieć, by to zrobić z sukcesem.

Na szczęście czasy zawodowej stagnacji już dawno minęły, a my żyjemy w bardzo dynamicznym świecie, który ma nam do zaoferowania bardzo wiele. Żyjemy w erze informacji, która jest dobrem bezcennym i co najważniejsze dostępnym dla każdego.

To właśnie dzięki informacjom, dostępowi do wiedzy z dowolnego miejsca na planecie Ziemia, wiemy, że każdy bez względu na wiek, rasę, płeć czy wykształcenie jest w stanie osiągnąć sukces i prowadzić własny biznes. Oczywiście określenie „każdy” jest tutaj dość ryzykowne, bo na predyspozycje do sukcesu w tak złożonym projekcie, jakim jest własny biznes ma wpływ wiele elementów. Oprócz tego chyba najistotniejsze jest to, co kieruje Tobą, że decydujesz się np. na porzucenie pracy na etacie i otwarcie swojej własnej działalności? Czy to, co zamierzasz zrobić jest rodzajem wyjścia awaryjnego, brzytwą, której chwyta się tonący, czy Twoją w pełni świadomą decyzją?

W ciągu roku powstaje w Polsce około 300 tysięcy nowych firm, na rynku pozostaje jedna na dziesięć – dziewięć bankrutuje w niecały rok od założenia. Statystyki oczywiście są jeszcze ciekawsze, bo oto na każdego Polaka, który faktycznie od słowa przechodzi do czynu i zaczyna biznes, przypada ogromna liczba takich, którzy mówią „dobra! W tym roku zaczynam biznes” i na tym ich przedsiębiorczość się kończy. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, zadaj sobie kilka istotnych pytań.

Czy jesteś skłonny pracować dwa razy więcej, niż teraz, przez kolejne 3 lata?

Odejście z etatu, gdzie ośmiogodzinny dzień pracy włączając nadgodziny nigdy nie będzie tak wymagający, jak własny biznes, jest dla Ciebie? – to pytanie zadaj sobie na początku. Prowadzenie firmy, to bycie w niej mentalnie 24/7, a fizycznie często do późna. Odpowiadasz za wszystko, bo każdy aspekt działania wymaga Twojej decyzji. Doba ma 24 godziny i  nie jest z gumy. Zastanów się, czy sam jesteś gotowy na to, żeby poświęcić się pasji tworzenia czegoś od zera, ale zadaj sobie także pytanie, co na to Twoi bliscy, Twoja rodzina, czy umiesz poświęcić się i jednemu i drugiemu z pełnym zaangażowaniem. Ustal priorytety. To pomaga w podjęciu słusznej decyzji.

Czy wierzysz w swój koncept i masz pasję do tego, co chcesz robić?

Człowiek, który ma biznes we krwi nie boi się być osamotnionym w walce o realizację swoich planów. Towarzyszy mu wiara w sukces, która pozwala niemożliwe zamienić w możliwe. Choć jak każdy boi się nieznanego, to wie, że nie ma się, czego wstydzić, bo wynika to z naszej ludzkiej natury. Zazwyczaj do pomysłu własnego biznesu podchodzi z pozycji odkrywcy. Chce zrewolucjonizować rynek i dać Światu coś, czego nie było.  Jest jednak także realistą i wie, ze czasami wystarczy jedynie ulepszenie tego, co już funkcjonuje, tak by działało lepiej. Czy Twoja wizja jest na tyle spójna z tym, co chcesz robić w życiu, czemu chcesz się poświęcać? Czy czujesz swój biznes, umiesz o nim mówić, zarażać swoimi pomysłami?

Czy obawiając się o to, co będzie mam plan „B”, czy wiem co zrobię,  jak mi nie wyjdzie? 

Czy zakładając własny biznes jesteś zdeterminowany, by za wszelką cenę rozwinąć go i odnieść sukces, ale wiesz też, że może się nie udać, a ty sam musisz zapewnić sobie bezpieczne lądowanie. Czy masz plan „B”, który wcielisz w życie, kiedy coś zawiedzie. Czy twój honor pozwoli Ci wrócić do poprzedniego miejsca pracy, czy rozłożysz ręce i poddasz się przy pierwszej trudności. To bardzo ważne pytanie, bo to jakiej odpowiedzi udzielisz świadczy o stopniu determinacji i świadomości ryzyka, które musi być w tym wypadku dobrze skalkulowane.

Co jest moją główną motywacją? Co chcę robić za 5, 10 lat? Jak ma wyglądać moje życie?

Jeżeli własny biznes jest dla ciebie jedynie wizją kury znoszącej złote jajka, to bardzo szybko możesz się rozczarować tym, jak długo będziesz czekał na to, aż kura urośnie i zniesie to pierwsze. Zastanów się nad tym co, poza względami finansowymi, motywuje cię do otwarcia własnej firmy? Czy odnajdujesz się w niszy, którą wybrałeś i czy praca będzie dla ciebie satysfakcjonująca, będzie spełniała twoje wyobrażenia i aspiracje. Szukaj silnego bodźca poza sferą finansową, ale bardziej skup się na tym, co zyskasz oprócz perspektywy poprawy twojej sytuacji materialnej. Wyobraź też sobie, gdzie będziesz za kilka lat, czy nadal będziesz chciał robić to, co robisz, czy marzysz o stworzeniu firmy, którą będzie można sprzedać, jak wiele jesteś w stanie poświęcić, by wiele zyskać w szerokiej perspektywie?

Wiele osób będzie ci zazdrościć, wiele będzie radziło, będą tez głosy wsparcia, które będą cię  motywowały do dalszych działań. Jedno jest pewne, prowadzenie własnego biznesu wymaga od ciebie ogromnej dawki energii, pasji i wytrwałości. To szczególnie wytrwałość sprawi, że ilekroć wszystko będzie się działo przeciwko tobie, ty będziesz działał dalej. To wytrwałość i świadomość celu sprawi, że kolejne przeciwności losu będziesz traktował, jako wyzwanie a nie problem i będziesz mu stawiał czoła. Tak, więc jeżeli masz pomysł, jesteś wytrwały i masz w sobie mnóstwo energii, działaj!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: