Co to jest webinar i z czym to się je?

Iza Makosz: Nie je się, nie je, bo to nie pora śniadania! Zazwyczaj kiedy pytam o webinary, przedsiębiorcy robią wielkie oczy i zdziwioną minę. A webinar to po prostu rodzaj wykładu prowadzonego interaktywnie, przez Internet, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi: kamery, czy czatu. Słowem – można podzielić się wiedzą, wymienić opinie, podyskutować, – będzie nas widać i słychać, a wszystko możemy wykorzystać do budowania naszego wizerunku i kreowania opinii. W czym jeszcze mogą nam, przedsiębiorcom, pomóc narzędzia, takie jak webinary?

Ariadna: Dzięki webinarom niemal każdy z nas może zaistnieć jako ekspert w swojej dziedzinie, dzielić się pasją, budować sieć kontaktów. Webinary są nieocenionym narzędziem dla przedsiębiorcy – mogą służyć jako źródło pozyskiwania nowych klientów, budowania pozycji marki, stałego i intensywnego kontaktu przedsiębiorca-klient. To świetny sposób, aby zbadać rynek! Dzięki webinarom możesz też uczyć i dzielić się swoim doświadczeniem. Oczywiście tak jak każde narzędzie marketingowe czy szkoleniowe, tak i webinary nie działają od razu, ale sam proces ulega znacznemu przyspieszeniu – zwłaszcza, jeżeli jesteśmy obecni z naszym produktem, usługą czy opiniami także w innych miejscach w sieci, w tym nieodłącznych portalach społecznościowych.

I.M.: Jakich narzędzi używać i jakich ty używasz do robienia webinarów?

Ariadna: Na początek sugeruję wypróbowanie bezpłatnych narzędzi, takich jak na przykład Google Hangouts. Narzędzie bardzo intuicyjne, świetnie sprawdzi się na początku naszej przygody z webinarami.  Sprawdźmy, czy webinary to jest coś, co chcemy robić, czy nam się to podoba i czy pomaga w osiąganiu naszych celów. Zbadajmy, czy nasi odbiorcy są zainteresowani takim sposobem “spotkania” nas w sieci -słowem, czy to, co planujemy ma potencjał rozwoju. Ja również używam Google Hangouts, bo pozwala mi na nieskomplikowane procedury i skuteczną komunikację.

I.M.: Co jest najważniejsze, kiedy patrzymy na webinar jako projekt?

Ariadna: Najważniejszy jest dźwięk – koniecznie musi być dobrej jakości. To podstawa skutecznego webinaru. Na początek wystarczy wbudowany mikrofon i kamera z komputera. To z założenia są narzędzia służące codziennemu użytkowaniu – rozmowy telefoniczne przez Skype’a, dlatego warto w pełni wykorzystać ich potencjał. Webinar to dobry dźwięk plus wyraźny obraz, dlatego wykorzystaj światło dzienne, żeby było cię dobrze widać i usiądź w zasięgu mikrofonu. Z technicznych spraw, równie ważnych, to potrzeba posiadania strony internetowej, na której słuchacze będą mogli się rejestrować na twój webinar oraz system do wysyłania maili z linkiem do webinaru. Potrzebna jest też strona, na której webinar będzie się odbywał – najlepiej, jeżeli będzie to podstrona na twojej stronie internetowej.

Zapisz się na mentoring