Czy zatrudniać agencję do social media? Zbadałam rynek! Ciekawi? Sprawdźcie!

Agencja kontra  freelancer: jak to wygląda w praktyce? Zawsze zastanawiałam się, czy wybrać freelancera czy agencję do współpracy przy obsłudze social media? Bralam pod uwagę różne czynniki: wsparcie, kompetencje, koszty. Bardzo długo pracowałam z freelancerami, teraz zatrudniam też agencję i podziele sie z Wami moimi spostrzeżeniami. Na potrzeby tego artykułu zrobilam badania. Wysłałam do kilku agencji i kilku freelancerów brief z konkretnym pytaniem, opisem oferty i prośbą o wycenę. Wnioski za chwilę, a tymczasem kluczowe pytania: dla kogo agencja? Jak jej szukać? Jak kształtują się koszty i ogólnie, z czym to się je 🙂 i czy faktycznie któraś z tych opcji oznacza lepsze prowadzenie social media…?

Duże firmy wybierają inne duże firmy – mają pieniądze i spore budżet, szukają więc skutecznego, niezawodnego zaplecza w postaci agencji, bo jak to mawiają “szlachta się bawi na koszta nie zważa”. Zwykło się więc kojarzyć agencję ze sporym wydatkiem, dużymi rybami w portfolio i niewielką dostępnością dla małego i średniego biznesu. Jakie aspekty powinny decydować przy poszukiwaniu agencji, która stworzy pomysł na social media dla mniejszej rybki? I w końcu, czy upierać się przy agencji, czy może poszukać freelancera? Na potrzeby artykułu i Waszych zapytań zrobiłam małe przedsiębiorcze śledztwo.

Gotowi – lecimy z tematem!

Jaki mechanizm przyjęłam ?

 

Misja agencja szyta na miarę

Poszukiwania agencji to tylko z pozoru proste zadanie. Mamy googla, mamy Facebooka i pocztę pantoflową, co jakiś czas możemy wyczytać o sukcesach topowych agencji i ich udanych kampaniach, więc jakiś trop jest, kontakt także. Nie zmienia to faktu, że agencje są lepsze i gorsze. Te drugie skrzętnie ukrywają się pod osłoną swoich przedpotopowych stron internetowych, które stawiał im Noe jeszcze na długo przed budową arki. Moje doświadczenie pozwoliło mi na zebranie 5 kroków, które pozwolą Ci znaleźć dobrą i skutecznie działającą agencję, która poprowadzi Twoje social media.

  1. Strona www agencji – agencje często same zapominają, że strona www jest wizytówką jakości ich usług. Witryna i fanpage agencji w social mediach i sposób komunikacji mówi o firmie więcej, niż Rafaello i tysiąc słów, bo… jeżeli szewc bez butów chodzi, to jak dobierze te wygodne dla Ciebie? Oceń zatem krytycznie i estetycznie kontent, jeżeli strona www opiera się na zdjęciach stockowych twarzy, które kojarzysz z reklam Vizira – to ostatni grafik pewnie katapultował im się kilka miesięcy wcześniej i nic dobrego dla Ciebie nie stworzą. Słowem – odrzuć agencje, które nie dbają o swój wizerunek.
  2. Łatwość nawiązania kontaktu i szybkość reakcji na Twój brief – numer telefonu na stronie to plus, bo w dzisiejszych czasach telefon to najszybszy sposób komunikacji, a na pewno dużo lepszy niż tygodniowe oczekiwanie na odpowiedź na maila. Nie czekaj tygodniami na odpowiedź. Brak kontaktu oznacza brak zainteresowania klientem!
  3. Kategorie, które obsługuje agencja – często to info umieszczają na swojej stronie www. Jeśli widzisz tam głównie producentów kas fiskalnych i części do kombajnów zbożowych, a prowadzisz sklep z ubraniami dla kobiet, to bardzo dokładnie zweryfikuj, czy mają na pokładzie kogoś zaznajomionego z branżą fashion lub, czy nie specjalizują się tylko w określonej branży. Trudno, żeby biegły w kształtach śrub i nakrętek był również biegły w fasonach, kolorach i rozmiarach ubrań.  

Zapisz się na mentoring

Jeżeli już wybrałaś te, z którymi chcesz się skontaktować przejdź dalej i działaj:

Na potrzeby artykułu, rozesłałam do kilku agencji z: Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania mój brief z zapytaniem o prostą obsługę fanpage marki odzieżowej na Facebooku i Instagramie. Założyłam w nim 2 pakiety, każdy rozróżniłam pod względem zawartości i wkładu agencji i mojego własnego. Też tak zrób!

Pakiet basic w którym chciałam mieć:

Praca łączona:

10 zdjęć/grafik na FB i Insta (przygotowanie contentu i jego publikacja po stronie agencji)

10 zdjęć/grafik na FB i Insta (po naszej stronie przygotowanie contentu i jego publikacja)

2  razy w m-cu zmiana grafiki (zdjęcie cover) na Facebooku – my dostarczamy content foto, publikuje agencja.

Obsługa dzielona (pon-pt agencja, weekend my)

Pakiet lux w którym chciałam mieć:

20 zdjęć/grafik na FB i Insta (przygotowanie contentu i jego publikacja po stronie agencji) – zdjęcia nie ze stocka

1 raz na tydz. zmiana grafiki (zdjęcie cover) na Facebooku (4 w m-cu)

Obsługa 7 dni w tyg/24 h (komentarze, aktywność na profilu)

Uwaga! Nie ma tu moderowania… czyli nadal sami odpowiadamy na komunikaty od użytkowników i jesteśmy w kontakcie z klientami przez social media!
Stwórz bazę kilku agencji i właśnie do nich wyślij brief. Jak go zbudować? Opracuj scenariusz współpracy w 2 wersjach: pakiet basic i pakiet lux, każdy zróżnicuj pod względem zawartości i aktywnego działania agencji i… zapytaj o cenę 🙂

Rozmowa i negocjowanie stawek – jeżeli dojdzie do kontaktu, postaraj się wypytać o “widełki”. Agencje często unikają odpowiedzi wprost, działają na zasadzie “pokaż nam co masz, a my wycenimy swoją pracę”. Niemniej jeżeli nie dysponujesz nieograniczonym budżetem, informacja, czy dana agencja wogóle może być brana przez ciebie i twoją firmę pod uwagę, jest bardzo cenna. Więc przyj na konkret 🙂

Jako małe i średnie firmy często nie mamy doświadczenia w kontaktach z agencjami, częściej choć też nie zawsze z freelancerami, ale o tym w kolejnym artykule. Dlaczego tak jest? Wiele rzeczy na początku istnienia naszych biznesów ogarniamy sami.

  • Twierdzimy, że nas nie stać na wsparcie fachowców
  • Twierdzimy, że nie ma dobrych agencji
  • Nie znam takich i nie bardzo wiem, jak mogliby mi pomóc, jak mogłabym podzielić zadania
  • Nie wiem, jak szukać i od czego zacząć
  • I kluczowa mantra Zosi Samosi: “sama zrobię lepiej!”

Tymczasem sami zobaczcie, co zaproponowały mi agencje w odpowiedzi na mój brief:

Agencja nr 1 – “jesteś mały, jesteś niefajny”

Jedna z agencji, z którymi nawiązałam kontakt dała mi do zrozumienia, że jestem za małym graczem, żeby zajmowali się mną profesjonalnie i angażowali “swoich” ludzi.  Owszem, przedstawiłam się jako początkująca marka odzieżowa, ale nie to chciałam usłyszeć. Dlaczego? Bo dzisiaj jestem małą firmą jutro dużą, a może okazać się nawet, że jednak stać mnie na działania prowadzone przez ich zespół, więc z pozoru z małego klienta mogę stać się tym kluczowym.  

Nie zrażaj się, to bardzo ważne! Spotykaj się też z takimi, bo może okazać się, że jednak cię na nich stać, a w najgorszym razie, może dowiesz się, że mają lepsze narzędzia, zdradzą nieco swojego doświadczenia. Poddawaj się tylko wtedy, kiedy ewidentnie słyszysz sio, sio i widzisz zadzieranie nosa.  .

Agencja nr 2 – “tam niech pani nie idzie, bo ta agencja XYZ to oszuści”

Jeszcze innym kejsem na mojej drodze była agencja, która by zyskać uznanie w moich oczach, postanowiła oczerniać konkurencję z lokalnego rynku. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pamiętajcie – nie współpracujcie z takimi ludźmi. Konkurencja jest, była i będzie, a w biznesie jak w sporcie musi być fair play. Zatem czarny PR zawsze musi obrócić się przeciwko.

Niemal połowa z wyłowionych agencji nie operowała konkretnym budżetem. Sami przyznajcie, co Was najbardziej interesuje, kiedy szukacie podwykonawcy? Jego biały uśmiech i gust muzyczny? No raczej nie. Interesuje Was ile sobie liczy za dane zlecenie. Dla małego i średniego przedsiębiorcy kwoty zamknięte w widełkach są pewnym wyznacznikiem tego, czy stać mnie i warto zawracać sobie cztery litery wdrażaniem agencji/freelancera w projekt, czy nie. Inną rzeczą jest wnikliwość agencji (choć to spotkałam jedynie 3 razy na ok. 10 kontaktów) i prośba o nadesłanie szczegółów: namiarów na www, fanpage w social mediach itd.) po tym agencja obiecała wycenę usługi w opisanych pakietach. Tu gigantyczny plus za indywidualne podejście.

Co zyskujesz,a co tracisz, kiedy wybierasz agencję?

Na początek mocne strony, bo agencja to naprawdę dobry wybór!

Zyskujesz na pewno doświadczenie wielu głów. Agencja to maszyna, która – o ile jest dobra – kosi z rynku najlepszych pracowników i najlepszych klientów. Operuje na dużych budżetach, ma mnogość doświadczeń z różnymi narzędziami i z całą pewnością system kontroli jakości pracy, a także monitorowania aktualnego stanu wiedzy o nowościach jest tam bezdyskusyjny.

Agencja, jak medal, ma też drugą, słabszą stronę…

Jesteś jednym z elementów w trybiku – dostajesz agenta, który czuwa nad wykonaniem planu ustalonego wcześniej z Tobą, ale na swobodę w działaniu nie zawsze może sobie pozwolić. Zawsze na górze jest manager, który musi wiedzieć i dać akcept każdej drobnej zmianie. Musisz też akceptować, że oprócz Ciebie agencja ma nawet kilkuset innych klientów, kontakt mail/telefon jest możliwy w godzinach pracy załogi, a każda dodatkowa rzecz jest dodatkowo liczona w budżecie. Budżet, choć to koszt niewiele większy niż w przypadku freelancera, jest często barierą.

Panie, ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?!”

 

Pytanie o cenę od początku było problematyczne. Jak zatem kształtują się ceny?

 

Miasto Cena pakietu basic Cena pakietu lux
Agencja Warszawa 2000 2500 – 3000
Agencja Kraków 1500 2000 – 2500
Agencja Wrocław 1500 2000
Agencja Poznań 1500 2000

 

I co o tym sądzicie? Zachęcam do komentowania i dzielenia się doświadczeniem.

W kolejnym artykule przeczytacie więcej o zatrudnianiu freelancera, może to okaże się strzałem w 10 dla waszych biznesów? i oczywiście nie zabraknie tematu formułowania umów i przekazywania praw autorskich! Ciekawi? Zaglądajcie na bloga! 🙂