913 0

Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz firmę i w pewnym momencie stwierdzasz, że nawał obowiązków, ilość zadań powoduje, że już sam sobie nie radzisz. Rada jest oczywista – potrzebujesz pracowników. Oczywiście chcesz, żeby byli najlepsi, oddani firmie i świetnie przygotowani do pracy z Tobą. Tacy ludzie nie rodzą się co krok i nie biorą z przypadku – są na rynku, ale ich wyrekrutowanie wymaga od Ciebie odrobiny gimnastyki i zaangażowania. Uda się, a w dzisiejszym artykule opiszę, jak to zrobić :). Zapamiętaj coś, co dla mnie stanowi klucz otwierający drzwi „relacja pracownik – pracodawca – firma”: pracownicy stanowią wielką siłę, która napędza rozwój Twojej firmy i gwarantuje sukces.

 

Zastanawiasz się pewnie, jak to jest, że zewsząd otaczają nas informacje, że rynek pracy się chwieje, że bardzo trudno o zatrudnienie, a na blogu Time for Business TV czytasz porady, które wskazują, że trudno znaleźć nie tylko pracę, ale przede wszystkim dobrego pracownika. Trochę tak jest, że na rynku dostatek, ale w rezultacie często nie ma komu pracować.

Kim jest super pracownik?

Prawdziwy super pracownik zapowiada się już na początku, jako kandydat, który z pewnością przyczyni się do rozwoju firmy i jej lepszego prosperowania, na różnych płaszczyznach. Ważne, żeby był lojalny wobec firmy, kreatywny i chętny do pracy. Jeżeli w Twojej firmie kluczowy jest zespół, to ważne, żeby potrafił współpracować z wieloma różnymi osobami, temperamentami i charakterami. Poza oczywistymi umiejętnościami, przygotowaniem do zawodu Twój pracownik powinien mieć to coś – być po prostu Twoim typem człowieka.

Istnieje niepisana reguła, że najlepsi pracownicy udają się do tych pracodawców, którzy zadali sobie najwięcej trudu, aby ich znaleźć.

2. Zamieszczenie ogłoszenia w gazecie, na stronie internetowej, portalu z ogłoszeniami o zatrudnieniu – konieczne, by w sposób jasny opisać wszystkie wymagania, stanowisko pracy oraz zakres obowiązków – podkreśl, co jest absolutnie wymagane na tym stanowisku!

3. Analiza aplikacji – rzecz trudna, ale konieczna, by przeprowadzić rozmowę tylko z tymi, którzy Twoim zdaniem mogą rokować.

4. Rozmowa kwalifikacyjna (o tym niebawem obszerniej opowiem w nowym artykule).

Na podstawie profilu pracownika, który spełniałby wszystkie Twoje oczekiwania, stwórz pytania do kandydata. Niech będą konkretne: pytaj o doświadczenie, o przykłady projektów nad którymi pracował, nie bój się zadawać również zaskakujących pytań, np. z cyklu co Pani/Pan zrobiła/zrobił w sytuacji, gdy… – to pytanie sprawdzi jego predyspozycje, ocenisz szybkość i naturalność zachowania. Nie zadawaj pytania w trybie przypuszczającym (zrobiłby/zrobiłaby), ale tak skonstruuj pytanie, jakby sytuacja już miała miejsce – w takim układzie trudniej jest skłamać!

Podstawowa zasada! Nie rób wyjątków – wiesz kto to ma być, jaki ma być, co ma umieć, a więc szukaj tak długo, aż znajdziesz tę perełkę. Koniecznie zaproś potencjalnego pracownika na dzień lub nawet kilka dni próbnych, a w tym czasie obserwuj, czy to rzeczywiście ta osoba, z którą chcesz pracować i czy ma te kompetencje, których szukasz Ty, a których potrzebuje Twoja firma.

Co jest najważniejsze? Pamiętaj, że firma to ludzie i otaczaj się takimi, których uważasz za dobrych w tym, co robią. Miej też do nich szacunek, a odpłacą się tym samym. Zaufaj intuicji, zaufaj ludziom :).

Iza Makosz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: