5 wskazówek, które odpowiedzą Ci na pytanie, czy powinnaś sama prowadzić social media??

Media społecznościowe to w dzisiejszych czasach oczywistość. Jesteśmy tam obecni prywatnie, często zawodowo. Większość współczesnych działań marketingowych przeniosło się do internetu, a ogromny udział mają w tym rynku właśnie social media. Czy wystarczy tylko być na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy YT? Nie, nie wystarczy. Trzeba poświęcić im uwagę, dobrze kreować kontent i dbać o to, co chcemy za ich pomocą zdziałać. Niby proste, a jednak!

Zakładam, że każdy przedsiębiorca, który nie zatrzasnął się w szafie, chce prowadzić swój profil dobrze, ładnie i skutecznie, a najchętniej pozyskiwać tą drogą klientów. Jeżeli kiwacie głową z uśmieszkiem, to niesłusznie. Brak celu w budowaniu komunikatu, to jeden z podstawowych błędów! Chcesz klientów – bardzo dobrze! Bo wyznaczenie roli, jaką social media mają spełniać w naszym biznesie jest niezwykle ważne.

Każdy biznes ma inne cele: jedni postawią na wizerunkowy, inni PR-owy, czy informacyjny i jeszcze inni zdecydują, że chcą by ich social media sprzedawały produkt lub usługę.  

Jak zrealizować poszczególne z nich za pomocą social mediów?

Opiszę Wam na przykładzie:

Sprzedajemy ubrania dla  dzieci 0-6 lat. Kategoria, w której każdy z wymienionych celów będzie pomocny w dotarciu do klienta.

Cel wizerunkowy jest ważny, a więc konieczne jest tworzenie spójnego kolorystycznie, jednolitego kontentu. Coś, co pokaże estetykę, pasję i zaangażowanie.

Z nim w parze będzie szedł cel PR-owy. Kontent powinien być tak zbudowany, by podkreślić mocne strony Twojej marki, pokazać to, co w niej wyjątkowe, co robisz inaczej niż inni. Pokaż, kto dla ciebie pracuje – jeżeli to mamy, które same mają dzieci, tym bardziej podkreślisz autentyczność swojej strategii. Z Twojego profilu powinno bić, że rozumiesz swoje klientki-mamy, że są dla Ciebie ważne i chcesz je wspierać, ułatwiać życie, ważne, żebyś podkreśliła, że nie tylko sprzedajesz produkt, ale też edukujesz i dajesz wiedzę i doświadczenie mam z Twojego zespołu!

Kolejny krok, to budowanie świadomości Twojej marki i pozyskiwanie klientów. Rzecz niełatwa, w której kluczem jest konsekwencja, zaangażowanie i poszerzanie swojej wiedzy o social mediach podążanie za trendami. Cele już określiłaś, próbujesz coś pod nie kleić, tworzyć posty: treść i grafikę. Zauważasz jednak, że to pochłaniacz czasu, jak mało co. Raz, że trzeba mieć jako taką strategię i trzymać się jej, dbać o jakość, ponad to zrobić plan i znaleźć wreszcie czas, by stworzyć kontent gotowy do publikacji. I już wkrada się myślenie, że chcę robić biznes, a nie bawić się w social media. I czy to da się jakoś pogodzić? Jeżeli tak, to jak?!

Zapisz się na mentoring

 

Daję kilka wskazówek, co powinno Ci dać do myślenia i co powinno zapalać Ci lampkę ostrzegawczą, tzn. Kiedy samodzielnie nie znaczy lepiej i kiedy delegowanie, to zbawienie! 

  • Statystyki pokażą Ci wszystkie dane dotyczące ruchu i profil twoich klientów. Sprawdź statystyki Facebooka i google analytics, bo to jest kluczowa informacja – zapisz uwagi i wnioski!
  • Masz słabe zasięgi? A konkurencja w Twojej branży jest ogromna? Sprawdź, dlaczego nie możesz ich dogonić, co robisz nie tak. Porównaj ich działania ze swoimi, co robią, czy promują posty, a więc czy wyznaczają na to jakiś budżet? Jakie akcje podejmują i jakie metody stosują? Sprawdź też  profile zagraniczne w swojej kategorii i nie tylko – inspiruj się działaniami innych!
  • Sprawdź, jak promuje się w social mediach Twoja konkurencja.  Pod jakimi tematami zaangażowanie użytkowników jest największe? Facebook wprowadza szereg narzędzi do usprawniania komunikacji i budowania zasięgu – zobacz, co teraz robią najlepsi!
  • Czy klient z Twojej kategorii jest w social mediach? I czy jest w grupach np. na Facebooku? Popytaj, sprawdź, zerknij co dzieje się w grupach tematycznych, o co pytają klienci? Jest cała masa grup na Facebooku, gdzie mamy wymieniają się informacjami o fajnych stronach z ubraniami dla dzieci, zobacz, kogo polecają?

Jeżeli sama sobie nie radzisz, to masz 3 możliwości:

– idź na szkolenie,

– zacznij szukać wsparcia agencji

– … lub freelancera, jeżeli widzisz, że części rzeczy nie potrafisz sama zdiagnozować, a dotychczasowe działania nie pozwoliły ruszyć z miejsca. Może musisz zdać się na fachowców?

Nie załamuj się na początku. Szukanie agencji lub freelancera to doskonały trening delegowania, współpracy i możliwość wrzucenia 6 biegu w Twoim biznesie!

O tym, jak szukać agencji i freelancera, kogo wybrać i jakimi kryteriami się kierować, opowiem Ci w kolejnym artykule. Będą specjalne badania, spostrzeżenia i trochę śmiechu z polskiego marketingowego podwórka! 🙂