1428 0

Ponoć dżentelmeni o nich nie rozmawiają, podobno nie dają szczęścia, a wydaje się je chętnie. O czym mowa? O pieniądzach, rzecz jasna, temacie rzece, a przy tym kwestii bardzo trudnej i newralgicznej dla każdego, kto otwiera swój własny biznes. I choć doskonale wiemy, czego nam potrzeba na stracie naszej działalności, to niejednokrotnie wpadamy w pułapkę pochopnych decyzji finansowych i nierozsądnego gospodarowania budżetem. Nie tylko Wy macie podobne dylematy, mnie one też towarzyszyły na początku mojej przedsiębiorczej ścieżki. Chętnie podpowiem Wam, w jaki sposób mądrze planować wydatki, kiedy otwieracie własną firmę.

#1 Chytry podwójnie traci

Z jednej strony bardzo ważne jest, by rozsądnie podchodzić do swoich możliwości finansowych, kiedy otwiera się własną firmę, z drugiej jednak równie ważna, co rozsądek, jest zdolność logicznego analizowania wydatków pod kątem użyteczności konkretnych produktów, akcesoriów, czy usług w naszym biznesie – słowem od tego jakiego typu biznes prowadzisz zależy, w co powinieneś zainwestować więcej, a w co mniej. Nie warto oszczędzać na kluczowych elementach naszego biznesu. Jeżeli zamierzasz prowadzić sklep internetowy oferujący ubrania bardzo ważna jest profesjonalna sesja fotograficzna, ale mniej ważne na początku Twojej działalności jest np. inwestowanie funduszy w wystrój biura – przecież sprzedajesz zdalnie, a po jakimś czasie, kiedy z sukcesem wejdziesz na rynek konieczność otwarcia i wyposażenia biura sama się sfinansuje. Grafik komputerowy potrzebuje solidnego sprzętu dużo bardziej, niż profesjonalnej sesji zdjęciowej do folderu reklamowego.
Ważne – zadaj sobie pytanie, czy kupno tańszego zamiennika nie spowoduje spadku jakości Twoich usług!

#4 Reklama dźwignią handlu

Ponieważ na początku prowadzenia biznesu nie dysponujesz budżetem na działania reklamowe i zakup komercyjnych materiałów promocyjnych, bardzo ważne jest, by wykorzystać to, co oferują współczesne mass media. Zachęcam Cię do nawiązywania kontaktów z prasą. Przygotowanie notatki prasowej, to umiejętność bardzo cenna u każdego przedsiębiorcy. W ten sposób dostarczasz mediom (tradycyjnym, ale także internetowym) porcji informacji, którą w zamian nieodpłatnie opublikują. Zaistnienie w przestrzeni medialnej jest bardzo ważnym krokiem do sukcesu. Szukaj sposobności i wykorzystuj każdą nadarzającą się okazję!

Druk ulotek? – sprawdź w małej skali, czy przynosi Ci wymierne zyski.

Internet, portale społecznościowe, strona internetowa firmy? – tak! To podstawa! Bez tego w XXI wieku nie stworzysz solidnego biznesu przynoszącego oczekiwane zyski. Zatrudnij osobę, która będzie koordynowała Twoją promocję w Internecie, jeżeli nie stać Cię na profesjonalną agencję PR, nawiąż współpracę z freelancerem – będzie tańszy, ale nie oznacza to, że mniej skuteczny.

Wizytówka, logo? – to podstawa. Zainwestuj fundusze i zgłoś się do dobrego grafika. Pamiętaj, że dobry grafik, to nie zawsze drogi grafik. Koniecznie wcześniej zajrzyj na mój kanał na You Tube, gdzie mówię o technicznych stronach zlecania wykonania logo i znaku towarowego:

https://www.youtube.com/watch?v=aPHwrxGU4b4

https://www.youtube.com/watch?v=HJc0bV4gA0Y

Inwestuj mądrze i myśl o efektach. Analizuj i podejmuj decyzje, kiedy upewnisz się, że przynoszą one wymierne skutki. Nie żałuj decyzji podjętych, nie myśl zanadto o kosztach, bo sparaliżują one Twoje decyzje. Czytaj, ucz się i zasięgaj opinii doświadczonych przedsiębiorców!

Powodzenia!:)

Iza Makosz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: