Chcesz być liderem czy failerem?

Odchodzi pracownik. Nic miłego, nic nowego… Chciałoby się powiedzieć, że to trochę jak z dzienniczka przygód przedsiębiorcy: dzień 199 “znowu ktoś odchodzi z pracy”. Najczęściej  z jego odejściem spada morale zespołu. Pozostali pracownicy zaczynają panikować, bo jedno z krzeseł przy wspólnym biurku niespodziewanie opustoszało. Tobie też towarzyszy niemałe zamieszanie. Co Ty, jako Przedsiębiorca i lider, możesz z tym zrobić? Dla siebie, biznesu i zespołu?

Po pierwsze i najważniejsze – przyjmij takie odejście ze stoickim spokojem – jeżeli relaksuje Cię głośne śpiewanie w aucie, to przejedź się po okolicy i pośpiewaj, jeżeli wolisz wybiegać problem, to załóż buty, szorty i biegnij przed siebie, pomyśl na spokojnie, że przecież to już kiedyś było i dałam radę, mój zespół też dał radę! Teraz nie będzie inaczej! Pomyśl też  o najważniejszym: gdzie leży przyczyna odejścia? Zastanów się, ile pracował i jak pracował? Czy to na pewno był właściwy człowiek na właściwym stanowisku? Czy teraz rekrutując na ten wakat coś byś zmieniła? (poprawiła profil kandydata, zmieniła swoje oczekiwania?).

Koniecznie, ale to koniecznie porozmawiaj z odchodzącym pracownikiem! Zapytasz po co mi taka rozmowa? Co mamy sobie powiedzieć? Jeszcze mi nerwy puszczą i sobie nawtykamy na koniec?! To stereotypowe podejście do niespodziewanego, a więc nieznanego i niekomfortowego dla nas zdarzenia, jakim bez wątpienia jest nagłe odejście pracownika. A rozmowa, jak zawsze, może stać się ważnym punktem i wskazówką, co można poprawić, co zadziałało nie tak, czy to wyłącznie wina pracownika, który nie chciał dopasować się do systemu, czy może w Tobie-Przedsiębiorcy i Twojej firmie też jest pole do zmian?  Kto pyta, nie błądzi – takie trafne przysłowie ilustruje, jak cenna jest wiedza wynikająca z rozmowy. Zapytaj więc odchodzącego pracownika nie tylko o to, dlaczego personalnie zdecydował się na rozwiązanie umowy, ale też o to, co można poprawić, żeby firma działała lepiej? Oczywiście rozumiem i takie sytuacje, w których pracownik i szef poróżnią się przed odejściem, wtedy feedback ma niewielki sens, bo to będzie krytyka dla samej krytyki i nic konstruktywnego z niej nie wyniknie, ale kiedy masz dobre relacje z pracownikami (a zawsze, mimo różnic, warto mieć je uporządkowane) taka informacja zwrotna może być na wagę złota.

Taka rozmowa “na do widzenia” może być jedną z najszczerszych, jakie przeprowadzisz ze swoim (już byłym, ale jednak) pracownikiem. W tej chwili nie będzie musiał grać już żadnej roli, wciskać Ci wazeliny intensive care, rączki całuję, bo spełnienie marzeń ta praca u ciebie… Jeżeli zapytasz, to zapewne dowiesz się:

Co odchodzący pracownik zmieniłby w Twojej organizacji?

Co działa, a co nie – z perspektywy pracownika, bo Ty takiej nie będziesz miała!

Co wymaga poprawy?

To nie prywatny=prawdziwy powód odejścia jest ważny (osobiste rzeczy na bok), ale to, co usłyszysz o swojej firmie. I wiesz, co musisz zrobić? Wysłuchać, nie komentować, przyjąć na klatę. Zawsze szkoda, kiedy ktoś odchodzi z naszego zespołu, ale nie płacz, nie rozkładaj rąk, nie popadaj w depresję, bo sypie Ci się zespół. Gdyby Rolling Stonesi stracili Micka Jaggera, to byłby powód do płaczu, bo Jagger jest tylko jeden, ale Ty masz z kim pracować! Ludzie, którzy zostają i nowi, których przyjmiesz to potencjał, na którym możesz budować. Bądź prawdziwym liderem i pokaż zespołowi że wszystko jest pod kontrolą. Ja niejednokrotnie zastanawiałam się, dlaczego ludzie odchodzą z pracy  – chcesz wiedzieć więcej obejrzyj odcinek:  “Dlaczego ludzie odchodzą z pracy?”

 

I co teraz? Zespół musi odreagować stratę kolegi/koleżanki, więc odpraw szybki pogrzeb odchodzącemu pracownikowi w Twojej firmie: “dał nam co mógł, ale teraz idzie tam, gdzie będzie mu lepiej”, daj przeżyć krótką żałobę, że nie będzie już wspólnych kaw i dzielonych playlist z YouTuba umilających pracę. Unikaj  biadolenia “olaboga co to będzie”, bez  rozpaczy w oczach i tekstów w stylu: jak firma i my damy sobie teraz radę. Ty pożegnaj z klasą odchodzącego pracownika, powiedz, że fajnie się pracowało, podziękuj za to co wniósł do organizacji, podkreśl, że dziękujemy i życzymy szczęścia. Pamiętaj, stypa ma trwać krótko, a nie rozwlekać się na kolejne 3 dni. Zwięźle, krótko, z miłym wrażeniem na koniec i szybkim powrotem do normalnego biegu rzeczy. Najważniejsza jest w tym wszystkim Twoja rola. Zaopiekuj się teamem, który został! Zbierz zespół  – nie bij piany i nie rozwodź się nadmiernie, pokaż przyszłość i plany na rozwój, swoją wizję tak, jakby nic się nie zmieniło. To ma być naturalne, że w życiu zawodowym – i nie tylko – ludzie przychodzą i odchodzą, że to akceptujemy, bo life is gone, man!

Skoncentruj się na ludziach  i podkreśl, że to oni są najważniejsi, bo są tu i budują mega rzeczy w Twojej firmie. To z nimi chcesz się rozwijać, że nic się nie stało i jak polska reprezentacja po największych wtopach gramy dalej 🙂 Przejmujemy piłkę kiwamy i napieramy, strzelamy gole, wygrywamy. I z takimi ludźmi chcemy pracować.

Tak, to właśnie takie sytuacje pokazują, czy jesteś dojrzałym liderem – spokojnym, opanowanym, optymistycznym,  mającym wizję. Ludzie w kryzysowych sytuacjach potrzebują mocnego lidera, który ciągnie tłumy i daje z siebie 200 procent. Ty daj nawet 300 🙂 a team to doceni, Twój biznes i klienci też… 🙂

A więcej o rekrutacji dobrego pracownika, która jeszcze przed Tobą 🙂 tutaj: “Masz takich pracowników, jakich sobie wyrekrutujesz!”

i tutaj:) – “Jak rekrutować pracowników, by osiągnąć sukces?”