1356 0

Jestem mamą dwóch moich synów i żoną mojego fantastycznego męża. Przy tym jestem jedyną kobietą na stałe rezydującą w naszym domu – nie narzekam, bo to bardzo miłe być otaczaną przez ukochanych facetów, a ostatnio stało się to dla mnie inspiracją do napisania ciekawego z mojego punktu widzenia tekstu  – dziś trochę o różnicach między płciami, ale jak zawsze w kontekście biznesu. Czy zastanawialiście się czasami, jakie cechy posiada dają konkretne płcie i jak one się u nas ujawniają, determinując pewne nasze decyzje i ich konsekwencje?

 

I

Empatia. Jedna z najciekawszych cech i niestety w dzisiejszych czasach bardzo rzadka… Jest to zdolność wczuwania się w położenie i emocje drugiej osoby, kierowanie naszymi kolejnymi decyzjami z uwzględnieniem potrzeb emocjonalnych obydwu stron. Kompletne zaprzeczenie egoizmu, nawet tego zdrowego, na rzecz otwartości i asertywności w dobrym tego słowa znaczeniu. Wydaje mi się, że każdy z nas, bez względu na płeć, rodzi się z podobnym poziomem empatii, ale uwarunkowania kulturowe po drodze empatię zostawiają w obszarze cech typowo kobiecych. Dlatego zapewne dużo łatwiej nam zarządzać ludźmi, potrafimy skutecznie rekrutować pracowników, łatwiej rozwiązujemy problemy personalne, jesteśmy też bardziej elastycznymi pracodawcami. Empatia dobrze wykorzystywana i skutecznie eksponowana pomaga nam budować wrażenie otwartych i przyjaznych.

IV

Co bardzo istotne, kobiety są bardziej skłonne do pokazywania swojej niewiedzy i niedostatków w pewnych aspektach życia, choćby w biznesie. Na nas ciąży dużo mniejsza presja społeczna do bycia doskonałą – bo roli omnibusa oczekuje się od mężczyzny – my możemy polegać na  płci przeciwnej (tak było od zarania dziejów i potwierdza to cała ewolucja), umiemy wprost stwierdzać, że coś nas przerasta. Na tym budujemy bardzo silną pozycję człowieka autentycznego, a nie posągu z brązu, to też sprawia, że ludzie do nas lgną, łatwiej nawiązujemy przyjaźnie i budujemy efektywne kontakty, choćby te biznesowe. Dowód? J konferencje, na których poznaję dziesiątki fantastycznych przedsiębiorczych kobiet, z którymi znajduję wspólny język.

V

Za umiejętnością przyznania się do niewiedzy idzie także potrzeba edukacji i samodoskonalenia. Kobiety chętniej i aktywniej uczestniczą w konferencjach i seminariach biznesowych. Panowie potrzebują wiedzy z konkretnej dziedziny, głównie tej, w której aktualnie realizują się zawodowo, my kobiety cenimy wiedzę nie tylko szczegółową, ale tez ogólną. Dla nas przedsiębiorczość to nie tylko prowadzenie biznesu, ale cała otoczka, która wokół tego powstaje. Umiemy i chcemy dzielić się doświadczeniem, mamy bardzo dużą potrzebę słuchania, poszukiwania inspiracji.

Niby słabsza płeć, a jednak najsilniejsza :)!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: